W ubiegłym tygodniu nasza szkoła wystartowała z realizacją nowego projektu. Za nami prelekcje online Pani Justyny Mazurek-Schramm  reprezentującej Fundację Kultury Irlandzkiej. Ekspertka przybliżyła uczniom Irlandię, jej hymn, zarówno w języku angielskim, jak i irlandzkim. Mogliśmy zapoznać się z brzmieniem języka irlandzkiego, co było dla nas nie lada zaskoczeniem i wyzwaniem. Dowiedzieliśmy się, że Irlandia jest podzielona na 26 hrabstw i cztery historyczne prowincje: Ulster, Munster, Connacht i Leinster. Stolicą Republiki Irlandii jest Dublin, a Irlandii Północnej Belfast. Pani Mazurek-Schramm wyjaśniła uczniom, dlaczego „Szmaragdowa Wyspa” od zawsze przyciągała swoją tajemniczością i urokiem. Na wyspie znaleźć można miejsca, które zapierają dech w piersiach: majestatyczne klify, nieomal bezludne przestrzenie Connemary, Wzgórza Burren o księżycowym krajobrazie, Góry Wicklow nazywane ogrodami Irlandii i wiele innych cudownych „spotów”. Za sprawą swojego położenia kraj ten przyciąga ornitologów z całego świata ( piękne maskonury stanowią atrakcję dla przybywających miłośników ptaków). Wzdłuż wybrzeży mieszkają foki i delfiny, a częstym gościem są wieloryby. W Irlandii nie ma wielkich lasów, więc nie spotkamy tutaj niedźwiedzi, wilków czy żubra, ale za to po Phoenix Park w Dublinie spacerują daniele. Owce to znak rozpoznawczy zachodniej Irlandii.

Choć na chwilę uczniowie mogli przenieść się do innego, cudownego, zielonego świata przyrody, oderwać się od przyziemnych spraw i poszerzyć swoje horyzonty. Może kiedyś uda nam się tam polecieć? Who knows?

Tablica stojąca z gazetką nt. projektu

Opracowała: Anna Haddani

Napis: Fundacja Kultury Irlandzkiej po polsku, irlandzku i angielsku
W dniu 28 lutego nasze liceum nawiązało współpracę z Fundacją Kultury Irlandzkiej w Poznaniu i zgłosiło swój udział w ogólnopolskim projekcie "Irlandia w szkole ". Patronat honorowy nad nim objął Konsulat Honorowy Irlandii w Polsce.

Fundacja Kultury Irlandii jest czwartym laureatem Nagrody Bernarda O'Connora, przyznawanej osobom i instytucjom, które w znaczący sposób przyczyniają się do wzmocnienia więzi przyjaźni, współpracy i zrozumienia pomiędzy Irlandią a Polską. Nagroda została ustanowiona przez Ambasadę Irlandii w 2018r i honoruje także inną ważną postać w historii stosunków irlandzko-polskich, Bernarda O'Connora- Irlandczyka, lekarza na dworze króla Jana III Sobieskiego, autora pierwszej historii Polski w języku angielskim.

Projekt "Irlandia w szkole " ma na celu przybliżenie uczniom kultury, historii i tradycji Irlandii i jest realizowany na wielu płaszczyznach nieprzerwanie na terenie całej Polski od 2013 roku.

Uczniowie II LO pod kierunkiem nauczycieli języka angielskiego będą sukcesywnie realizować w ramach projektu przeróżne zadania mające na celu zapoznanie się z "Zieloną Wyspą" , będą uczestniczyć w seminariach w języku polskim i angielskim poświęconych literaturze, historii, geografii i kulturze Irlandii. Projekt obejmuje również udział w licznych konkursach, lekcjach online, dniach tematycznych oraz spotkaniach z native speakerami z Irlandii. Przewidziane są prelekcje o dyplomacji i charakterystyce placówki dyplomatycznej, które poprowadzi dla nas Konsulat Honorowy Irlandii w Poznaniu.

Wkrótce wyruszymy w fascynującą podróż po Irlandii i będziemy na bieżąco relacjonować nasze działania. Stay tuned!

Koordynatorem szkolnym projektu jest Pani Anna Haddani (uczestniczą wszyscy nauczyciele języka angielskiego).

W dniu 2 marca uczniowie naszej szkoły, pod opieką pań Agnieszki Łęgowik, Anny Haddani i Natalii Król, wzięli udział w Festiwalu językowo- kulturalnym "W dwa dni dookoła świata" na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w dwóch wykładach na tej prestiżowej uczelni. Pierwszą prelegentką była Pani dr Izabella Curyłło-Klag, adiunktka w Instytucie Filologii Angielskiej UJ, w Zakładzie Komparatystyki Literackiej i Kulturowej, prowadząca kursy z literatury, kultury i historii, głównie brytyjskiej i irlandzkiej. Wysłuchaliśmy niezmiernie ciekawego wykładu w języku angielskim na temat przyszłości monarchii brytyjskiej - "The Future of the British Monarchy” W jego trakcie Pani doktor przedstawiła nam możliwe scenariusze dotyczące losów tej instytucji w kolejnych latach i dziesięcioleciach. Odniosła się również do zbliżającej się w maju koronacji króla Karola III oraz wydanej przez księcia Harry’ego autobiografii "Ten drugi", która miała niedawno swoją premierę. Uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje umiejętności językowe z wyzwaniem, jakie stanowią studia prowadzone w języku angielskim.

Drugi, równie intrygujący, wykład wygłosiła Pani dr Marta Rey-Radlińska z Instytutu Filologii Germańskiej, Zakład Filologii Nordyckiej. Tematem była kosmogonia według pierwszych wikingów - "Na początku była pustka, czyli kosmogonia według pierwszych wikingów”. Dzięki wykładowi dowiedzieliśmy się, w co wierzyli Skandynawowie w burzliwych czasach wikińskiej ekspansji, o początkach i końcu świata według nordyckiej mitologii oraz o pochodzeniu ludzi i ich przeznaczeniu. Pani dr Rey-Radlińska zajmuje się przekładem literackim - tłumaczy szwedzkie kryminały, literaturę dziecięcą, poradniki, a także średniowieczną literaturę islandzką. Prelekcja o wikingach stanowiła dla nas iście fascynującą podróż w nieznany świat bóstw, pełen niesamowitych postaci, dziwacznych obrazów i treści.

 Prelegentka w trakcie wykładu

Podczas naszej wizyty na uniwersytecie skorzystaliśmy również z okazji zapoznania się z kołami naukowymi wydziału filologicznego. Studiowanie filologii to nie tylko zgłębianie tajników wiedzy o języku i rozwijanie umiejętności lingwistycznych, ale też spotkania z kolegami o podobnych zainteresowaniach w ramach kół naukowych. Mogliśmy zapoznać się z działalnością przeróżnych kół naukowych i porozmawiać z obecnymi studentami. Było super!


 Grupa uczniów na tle historycznego budynku Uniwersytetu

Dziękujemy obu Paniom i wydziałowi Filologicznemu za serdeczne przyjęcie, podzielenie się wiedzą i mamy nadzieję na kolejne spotkania.

Opracowała: Anna Haddani (organizator przedsięwzięcia)

Miło nam poinformować, że Tomasz Zawada, uczeń klasy IVD – II Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.

List gratulacyjny odebrał z rąk Pana Tomasza Trzaskacza - dyrektora Delegatury Kuratorium Oświaty w Łodzi z siedzibą w Piotrkowie Trybunalskim.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów otrzymuje uczeń, który uzyskał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą średnią ocen w szkole lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Otrzymanie tak prestiżowego stypendium niech stanowi zachętę do dalszego rozwoju.

Wręczenie listu gratulacyjnego

Akademia Leona Koźmińskiego – bezpłatne zajęcia online z j. angielskiego

Akademia Leona Koźmińskiego kolejny rok z rzędu uruchamia bezpłatne zajęcia online dla uczniów szkół średnich. Już w najbliższą środę rusza cykl powtórek maturalnych ZDAJ ANGIELSKI NA 100% Z KOŹMIŃSKIM. Zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w warsztatach.
 Na zajęcia należy się zarejestrować, klikając w powyższy link.

 

W dniach 9-12.02.2023r  w Pucku odbyły się Międzynarodowe Zawody Klasyfikacyjne Strzelectwa Sportowego pod hasłem: ,,Zaślubiny z morzem".

Uczennice naszej szkoły święciły triumfy w tej międzynarodowej imprezie. Joanna Tutaj z klasy I F  zajęła 1. miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny młodziczek. Joanna Kucharska  z I D zajęła 3. miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny Mix Młodzików.

Dziewczyny od 3 lat trenują w Okręgowym Klubie Strzelectwa Sportowego 10-tka w Radomsku. Do zawodów przygotowywały się pod okiem trenera – Pana Sławomira Dziegiecia.

Obu Asiom oraz ich trenerowi serdecznie gratulujemy.
Opracowała: Natalia Król
Obie Asie przed wizerunkiem patrona szkoły