II LO w Warszawie! W piątek, 20 października, klasa IIC odwiedziła stolicę. Przez pięć godzin wraz z przewodniczką panią Olą Rosół humaniści zwiedzili Zamek Królewski, gdzie mogli podziwiać m.in. niesamowite dzieła sztuki zebrane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego, przespacerowali się alejkami Łazienek Królewskich oraz wjechali na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki. Pobyt w Warszawie zakończyła krótka wizyta w Złotych Tarasach. Do domów, uczniowie wrócili zmęczeni, ale zadowoleni. Cała wycieczka nie odbyłaby się, gdyby nie świetne zdolności organizatorskie przewodniczącej IIC, Klaudii Krawczyk. Opiekunkami wycieczki były prof. Anna Smendowska i prof. Magdalena Więcek.
Opracowała: Adrianna Dobrowolska Zdjęcia: Klaudia Krawczyk

W październiku na wycieczce w Warszawie byli też uczniowie klasy IF i ID. Opiekunami wycieczki byli wychowawcy klas — pani prof. Małgorzata Panicz i pan prof. Sławomir Gajewski oraz pani prof. Barbara Aksman. Uczniowie kilka godzin spędzili w Centrum Nauki Kopernik obserwując i uczestnicząc w doświadczeniach fizycznych i biologicznych Młodzież również, „na dzień” przed udanym meczem naszej reprezentacji, miała możliwość zwiedzania Stadionu PGE Narodowy. Oczywiście pobyt w Warszawie zakończyła krótka wizyta w Złotych Tarasach ;).

Od początku września tego roku szkolnego trwa projekt edukacyjno-ekologiczny z partnerskim liceum Pommerit we Francji w regionie Bretania. Pod koniec września grupa 20 uczniów uczestniczyła w wycieczce, której celem było opisanie Flory i fauny Przedborskiego Parku Krajobrazowego z uwzględnieniem rezerwatu Bukowa Góra, Piskorzeniec i Murawy Dobromierskie. Dziękujemy przewodnikowi, Panu Dariuszowi Sommerfeld za profesjonalizm i ciekawe historie związane parkiem. Kolejnym etapem projektu mają być krótkie video prezentacje uczestników. W ten sposób młodzież dwóch szkół będzie mogła lepiej się poznać. Aby usprawnić umiejętności posługiwania się językiem francuskim, uczniowie mają napisać i wymienić się artykułami, które mają zapoznać innych z bogactwem naturalnym regionu oraz promocję miasta za granicą. Podsumowanie projektu nastąpi w styczniu.
Koordynatorkami projektu są p. Anna Smendowska i p. Agnieszka Krawczyk-Broszkowska.

18 października w naszym liceum odbył się po raz kolejny Szkolny Konkurs Numizmatyczny "GROSIK". Organizatorem konkursu jest Polskie Towarzystwo Numizmatyczne oddział im. Leszka Czarnego w Radomsku. W zmaganiach konkursowych wzięło udział 15 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych w powiecie radomszczańskim. Naszą szkołę reprezentowały cztery uczennice, z których Ewelina Łoś z klasy II E zajęła trzecie miejsce, natomiast równorzędne czwarte miejsce Aleksandra Śpiechowicz i Adrianna Dobrowolska uczennice klasy II C. Gratulujemy!:)
Opracowała M. Więcek

14.10.2017 r. Dzisiaj o godzinie 7 rano pożegnaliśmy naszych Finów i Francuzów z morzem łez w oczach. Musieli oni tak wcześnie wyjechać, ponieważ uczniowie z Dijon mieli wylot o godzinie 11.00 z Warszawy.

Nie możemy się doczekać, aż zobaczmy się ponownie w Finlandii.

Tymczasem chcemy podziękować wszystkim nauczycielom, którzy opiekowali się nami przez cały ten czas oraz rodzicom za bycie częścią Erasmus + i tej międzynarodowej przygody.

Opracowała: Karolina Klekowska

13.10.2017 Rano nauczyciele z Francji i Finlandii mieli okazję uczestniczyć w akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. We Francji w ogóle nie ma takiego dnia, a w Finlandii nie jest tak uroczyście obchodzony. Oprawa akademii zrobiła wrażenie na naszych gościach. Następnie rozpoczęliśmy przygotowania do próby generalnej podsumowania II części projektu, która właśnie dobiegła końca. Po obiedzie nauczyciele uczestniczyli w spotkaniu pilotażowym poświęconym następnemu etapowi projektu Erasmus+, który odbędzie się w Finlandii w kwietniu 2018 r.

O 17.00 odbyła się uroczystość poprowadzona przez naszych kolegów i koleżanki z Francji i Finlandii oraz nas samych. Na niej zaprezentowaliśmy piosenki z naszych krajów oraz efekty wspólnej pracy, m.in. prezentacje ze zdjęciami z całego tygodnia. Pojawili się też nauczyciele i uczniowie gimnazjów, z którymi  współpracowaliśmy wcześniej w ramach warsztatów nt. rozmowy o pracę. Następnie nauczyciele zaangażowani w projekt Erasmus+ zostali poproszeni o powiedzenie kilku słów na ten temat, a po wielu wzruszających mowach razem zatańczyliśmy choreografię i zaśpiewaliśmy raz jeszcze tym razem wspólnie i w języku projektu – po angielsku.

Dzień zakończył się dyskoteką i smacznym poczęstunkiem przygotowanym przez naszych rodziców.

Opracowała: Karolina Klekowska

Dnia 13 października br. społeczność II LO obchodziła Dzień Edukacji Narodowej. Klasy II B oraz II E pod opieką wychowawców zorganizowały uroczystą akademię by przekazać wszystkim nauczycielom i wychowawcom podziękowania za niezwykle ważną pracę bycia przewodnikami kształtującymi młode umysły i za inspirację w rozwijaniu pasji i talentów.