Serdecznie zapraszamy do udziału w Certyfikowanej Konferencji Metodycznej „Nauczycielu, nie jesteś sam!! Wsparcie instytucjonalne i pozainstytucjonalne dla polskiej szkoły.”, która odbędzie się w dniu 23 października 2024 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. K. K. Baczyńskiego w Radomsku.
Współczesny nauczyciel czuje nie tylko ogrom odpowiedzialności, który towarzyszył temu zawodowi od wieków, ale też często ma poczucie przytłoczenia oscylując między ogromnymi oczekiwaniami, formalnymi obowiązkami, a niskim prestiżem społecznym. Ministerstwo Edukacji Narodowej podkreśla, iż chciałoby konsekwentnie czynić zawód nauczyciela coraz bardziej prestiżowym. Trzeba jednak pamiętać, że nie wystarczą tutaj rozwiązania systemowe. Potrzeba kompleksowych działań, począwszy od zmiany podejścia samych nauczycieli do sposobu pracy. Współczesny nauczyciel, operujący w świecie informacji, staje się liderem edukacyjnym, nie „podawcą” wiedzy, której dostępność wymaga zupełnie innej roli: weryfikatora, motywatora, facylitatora. Wiele instytucji, organizacji rządowych i pozarządowych rozumie te potrzeby i oferuje wsparcie, o którym świat nauczycielski często nie wie. Dlatego ważne są spotkania, które przekonają nauczycieli, że wobec wymagań współczesności nie są sami, że wsparcie, począwszy od samopomocy już jest, istnieje i wystarczy po nie sięgnąć.
Adresaci Konferencji:
- dyrektorzy i nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych, a także innych placówek edukacyjnych
- edukatorzy,
- trenerzy,
- pedagodzy szkolni
- osoby, którym bliska jest oświata i edukacja.
Cele Konferencji:
- podkreślenie nowej roli współczesnego nauczyciela, który powinien być liderem edukacyjnym;
- zapoznanie z ofertą wsparcia dla szkół ze strony instytucji i innych organizacji;
- zachęcenie nauczycieli do sieciowania w ramach samopomocy;
- sieciowanie instytucji oferujących wsparcie dla oświaty.
Konferencja objęta jest Patronatem Honorowym Starosty Powiatu Radomszczańskiego oraz Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie.
Rejestracja udziału w Konferencji:
Zgłoszenia udziału przyjmowane są za pomocą formularza online do dnia 15 października 2024 r.
https://forms.gle/kQR56TRUqJSaUC8X9
AGENDA:
9:00 – 12:30 Część plenarna
9:00 – 9:10 Rozpoczęcie konferencji i powitanie uczestników – Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego, mgr Anna Krzyszkowska – Cudak.
9:10 – 9:20 Nauczycielu, nie jesteś sam. Koncepcja „Szczęśliwej Szkoły” jako programu wsparcia. – Dyrektor wykonawczy Konsorcjum COGITO – Centrum Edukacji, dyrektor NODN MODUM, dr Adam Gogacz.
9:20 – 9:40 Modułowe e-podręczniki jako przykład narzędzia dla nowego modelu nauczyciela – Ekspert Ośrodka Edukacji w Warszawie dr Adam Gogacz
9:40 – 10:00 – Potrzeby współczesnej szkoły podstawowej – Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 w Radomsku, mgr Radosław Bartnik
10:15 – 10:30 Sztuczna Inteligencja: zagrożenie czy pomoc dla polskiej szkoły – Dyrektor Zarządzający Instytutu Rozwoju Edukacji, mgr Adam Piasecki.
10:30 -10:45 Wzmacnianie potencjału młodzieży szkolnej – doświadczenia projektu NEBULA – Prezes Fundacji Rozwoju Aktywności Międzynarodowej i Edukacyjnej FRAME, mgr Marta Kędzia
10:45 – 11:00 Przerwa kawowa
11:00 – 11:15 – Zrównoważony rozwój w szkole na przykładzie projektu Refashion For Good, Ekspert Fundacji FRAME, mgr Katarzyna Kasznicka
11:15 – 11:30 – Jak wspierać uczniów w tranzycji na rynek pracy –Ekspert Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie, dr Dorota Nawrat – Wyraz
11:30 – 11:45 – Włączanie w praktyce – projekt IncludeArt jako praktyczny przykład włączania – Dyrektor NODN MODUM, dr Adam Gogacz.
11:45 – 12:00 – Jak przygotować szkolne radio włączające? – Zespół Radia Bugaj On-Air pod przewodnictwem mgr Sylwii Wawrzyniak.
12:00 – 12:20 – Problem psychologicznych potrzeb młodzieży szkolnej. Wyniki pilotażowych badań w Polsce w ramach projektu Stronger Youth. Dyrektor NODN MODUM, dr Adam Gogacz.
12:20 – 12:30 – Podsumowanie części plenarnej, zaproszenie na warsztaty
12:30 – 13:00 – Przerwa kawowa
13:00 – 14:30 – Część warsztatowa
- Łamanie lodu nie zawsze kończy się upadkiem – narzędzia aktywizujące młodzież.
- Angażowanie młodzieży do aktywności obywatelskiej na przykładzie projektu NEBULA.
02
Paź2024
Nie hejtuję. Motywuję.
27 września 2024 roku w II Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku odbyły się warsztaty dla uczniów, w ramach Ogólnopolskiej kampanii Nie hejtuję. Motywuję, które poprowadziła Pani Ilona Adamska. Główny cel spotkania koncentrował się wokół zapoznania z tematyką agresji słownej, mowy nienawiści, ale także rozumienia emocji towarzyszących ofiarom agresji werbalnej.
Były rozmowy o konsekwencjach prawnych i zdrowotnych hejtu oraz o tym, jak social media wpływają na naszą samoocenę i postrzeganie siebie.
II LO w Radomsku było 73 szkoła, która odwiedziła Pani Ilona Adamska w ramach kampanii Nie hejtuję. Motywuję. Warto dodać, ze było to spotkanie nie tylko o mowie nienawiści, ale także o poczuciu wartości i o tym, że jego brak wpływa na kształt naszego życia.
Udział uczniów w warsztatach był możliwy dzięki inicjatywie i wsparciu Pani Anny Siemińskiej- za co pięknie dziękujemy.
Jak pisze Prowadząca w mediach społecznościowych „Każdy ma moc, by reagować i budować świat bez hejtu, oparty na wzajemnym szacunku i zrozumieniu.
Niech te słowa będą dla nas wszystkich zachęta do działania.
23
Wrz2024
Matura na 100%
16
Wrz2024
Zbiórka dla powodzian
Pomagamy!
Trudno opisać tragedię, która spotyka mieszkańców terenów ogarniętych powodzią.
Nie możemy przejść obok tego obojętnie.
Uruchamiamy zbiórkę koców, materacy, śpiworów oraz środków czystości, a także wody i najpotrzebniejszych produktów żywnościowych (o przedłużonym terminie przydatności).
Dary można przynosić:
- do Starostwa Powiatowego przy ul. Leszka Czarnego 22
- do II Liceum Ogólnokształcącego ul. Bugaj (w godzinach od 7.30 do 19.30).
! Nie prowadzimy zbiórki odzieży !
13 września 2024r. w I LO w Radomsku odbyło się uroczyste podsumowanie 11. edycji przedsięwzięcia edukacyjnego Radomsko Zdaje Angielski, które od lat współorganizowane jest przez P.P.J.O. Horizon, I LO oraz II LO w Radomsku. Do egzaminu Cambridge English B2 First, który odbył się 22 czerwca w I LO, przystąpiło 10 uczniów i absolwentów naszej szkoły: Patryk Chachulski, Kacper Guziak, Przemysław Kubik, Szymon Mesjasz, Wiktoria Myśliwiec, Zuzanna Rogalińska, Milena Saternus, Szymon Wiktorski, Kinga Zduńska i Aleksandra Zylbert. Siedmioro z nich uzyskało najwyższą ocenę - A (co oznacza znajomość j. angielskiego na bardzo wysokim poziomie C1). Wynik najwyższy uzyskał Patryk Chachulski.
Gościem honorowym gali był dr inż. Andrzej Piotrowski, absolwent I LO, który w swoim wykładzie podzielił się z uczestnikami uroczystości opowieściami o swoich pasjach - historii i podróżach.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!
Opracowała: Barbara Aksman