Konkurs „Moje finanse - Z klasy do kasy"

Rozpoczęła się właśnie V. edycja ogólnopolskiego konkursu z wiedzy ekonomicznej „Moje finanse - Z klasy do kasy” - zabawy łączącej giełdowe emocje z praktyczną nauką inwestowania i oszczędzania pieniędzy. Organizatorami konkursu są „Gazeta Wyborcza”, Narodowy Bank Polski oraz Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, partnerami akcji - Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości i portal Gazeta.pl. Opiekunem merytorycznym projektu jest Witold Gadomski, znany dziennikarz ekonomiczny „Gazety”. Konkurs jest współfinansowany ze środków NBP i Fundacji Kronenberga. Adresatami projektu są uczniowie i nauczyciele gimnazjów, liceów i techników w całej Polsce (z wyłączeniem szkół dla dorosłych). Rok temu do konkursu zgłosiło się ponad 56 tys. uczniów (blisko 14,5 tys. drużyn!). W walce o pieniądze gimnazjaliści szli równo ze starszymi kolegami, nierzadko ich przeganiając. Największy zysk w Polsce osiągnął gimnazjalny komitet „trzyd” z Łaszczowa - aż 22,57 proc., a „MarkInvestment” z Gimnazjum nr 3 w Myszkowie zajął III miejsce w finale. Wygrała Warszawa - komitet o przekornej nazwie Ale Ja Się Nie Znam z IX LO, pokonując „Odnendzydopiniendzy” z III LO we Wrocławiu. Nagrodę dla najaktywniejszej szkoły w Polsce, 5 tys. zł, zdobyło Liceum w Andrychowie - zgłosili aż 33 zespoły! Zespół z naszej szkoły z III F Nemsik.team zajął VI miejsce w województwie łódzkim!!!! Aby wziąć udział w zabawie, uczestnicy muszą założyć 3-5-osobowy komitet inwestycyjny, złożony z uczniów tej samej klasy lub szkoły, pod opieką nauczyciela i zarejestrować się na stronie konkursu. Termin rekrutacji mija 24 lutego. Konkurs ma dwa etapy - wojewódzki i ogólnopolski. W pierwszym sprawdzimy talent inwestycyjny uczestników, w drugim - wiedzę ekonomiczną. Od 4 marca uczestnicy rywalizować będą niezależnie w każdym z 16 województw. Komitet otrzyma wirtualne 100 tys. zł, a dodatkowe 50 tys. zł może wziąć w formie kredytu. Pieniądze będzie mógł zainwestować przez internet w akcje spółek WIG 20, obligacje Skarbu Państwa, fundusze inwestycyjne, złoto, waluty i lokaty bankowe. Część inwestycyjna potrwa 5 tygodni, a uczestnicy będą mogli inwestować dwa razy w tygodniu. Gracze będą mogli na bieżąco śledzić stan swojego portfela i przejrzeć historię inwestycji. 20 najlepszych reprezentacji z każdego regionu zmierzy się 21 kwietnia podczas półfinałów wojewódzkich. Zwycięzcy półfinałów staną w szranki podczas ogólnopolskiego finału w Warszawie, 26 kwietnia. Najlepszy komitet otrzyma do podziału 10 000 zł, jego opiekun - 3000 zł, a szkoła - 5000 zł. Łączna pula nagród w konkursie przekracza 210 tys. zł. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółami konkursu na stronie internetowej. Komitety należy zgłaszać do nauczycielek przedsiębiorczości- S. Wawrzyniak i R. Langier.