Nasi uczniowie w Oldenburgu - I etap wymiany międzynarodowej

Po raz pierwszy w historii, II Liceum Ogólnokształcące im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego uczestniczyło w międzynarodowej wymianie uczniów. Nasze Liceum zostało zaproszone do współpracy przez Altes Gymnasium w Oldenburgu (Strona www). W dniach 7-15 września 2008 roku grupa 20 polskich uczniów wraz z opiekunami:Panią prof. Agnieszką Skurą-Garbaciak i Panem prof. Sławomirem Lawendą, wyruszyła w podróż, której celem było przepiękne miasto położone w Dolnej Saksonii - Oldenburg (koniecznie obejrzyjcie zdjęcia w galerii Link).
Po długiej podróży powitali nas przemili nauczyciele Altes Gymnasium (www.ago-schule.kwe.de ), będący jednocześnie współorganizatorami wymiany: Pan Dieter Kregel oraz Pani Anne Plagemann. Dzień I - Powitanie polskiej grupy przez dyrektora szkoły Altes Gymnasium, zwiedzanie miasta Oldenburg wraz z przewodnikiem, wspólny obiad w szkolnej jadalni, zapoznanie się z budynkiem szkoły. Wycieczka rowerowa oraz grill u Pana Dietera Kregela. Pierwsze koty za płoty!!! Dzień II- wizyta w ratuszu, spotkanie z wiceburmistrzem Oldenburga Bernhardem Ellbergiem. Jako pierwsi oficjalni goście z Polski wpisaliśmy się do Złotej Księgi Pamiątkowej i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie z włodarzami Oldenburga. Wieczorem wspólna gra w kręgle. Prawdziwa integracja, rywalizacja, śmiech i dobra zabawa! Dzień III- wycieczka do obozu jenieckiego Bergen - Belsen. Trudny to dzień, pełen zadumy i refleksji, zakończony wspólną dyskusją na temat historii. Dzień IV- zwiedzanie fabryki Volkswagena w Emden oraz pobyt w Holandii - zwiedzanie zabytków w Groningen. Nasze wrażenia? Fabryka przepełniona wielofunkcyjnymi robotami, najnowocześniejsza linia produkcyjna Passata na świecie, od zderzaka do kołpaka aż po skomplikowany silnik! Dech zapierało! Niestety z powodu tajemnic konstrukcyjno-produkcyjnych nie mogliśmy robić żadnych zdjęć! Dzień V- Lekcja w muzeum dotycząca historii miasta Oldenburga. Po południu pływanie kajakami, wspólne grillowanie. Dzień VI- Wycieczka do Bremen. Zwiedzanie: Katedry, Ratusza, głównego rynku, posągu Rolanda, romańskiej katedry luterańskiej św. Piotra ,pomnika słynnych osła, psa, kota i koguta czyli bajkowych postaci Muzykantów z Bremy oraz dzielnicy rybackiej. Dzień VII- Atrakcje zorganizowane indywidualnie przez każdą z rodzin niemieckich, goszczących naszych uczniów. Wieczorem spotkanie wszystkich uczestników wymiany. Oficjalne podsumowanie całego pobytu naszych uczniów w Oldenburgu przez Pana dyrektora szkoły, opiekunów i oficjalne wręczenie pamiątek. Dzień VIII- Godz. 15: 30 Powrót do Polski. Okazało się, że te 7 i pół dnia, które spędziliśmy podczas wymiany były dla nas niesamowitym doświadczeniem. Oczywiście każdy z nas poprawił swoją znajomość języka niemieckiego, ale także poznał życie naszych rówieśników zza granicy, którzy szybko stali się nie tylko towarzyszami w codziennych podróżach, ale także bardzo dobrymi znajomymi. Mamy nadzieję, że ich przyjazd do Radomska utrwali nawiązane przyjaźnie. Uważamy, że tego typu wyjazdy, to po pierwsze niezapomniana przygodą, a po drugie lekcja, której żadne inne zajęcia nie mogą się równać, po trzecie, jedyna okazja, aby przełamywać stereotypy. Serdecznie życzymy wszystkim takich wrażeń, jakie były z nami każdego dnia w Oldenburgu, Holandii, czy innych pięknych miejscach, które mięliśmy szanse ujrzeć. Wierzymy, że w kolejnych latach wymiany te staną się tradycją naszej szkoły. Opiekunowie i uczestnicy. Tekst: Anna Bąbol kl. II c
Klauzula informacyjna RODO
             

         


„EKO-Sapiens” – ekopracownia w II Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Radomsku - dofinansowanie w wysokości 95% wartości kosztu całkowitego zadania, czyli 39.300 zł.
Ekopracownia to doskonale wyposażone laboratorium do eksperymentów chemicznych, fizycznych i biologicznych. Uczniowie w małych grupach, przy ośmiu stanowiskach, mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Zakres przeprowadzanych doświadczeń zwiększy dygestorium. Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi pozwoliła również na zakup tablicy interaktywnej, projektora, wizualizera oraz komputera i aparatu fotograficznego.

        Klauzula informacyjna RODO