Młodzież II LO złożyła hołd ofiarom katastrofy lotniczej

W dniu 15 kwietnia 2010 roku uczniowie klasy I c i II e II Liceum Ogólnokształcącego, wraz z opiekunami - p. Pawłem Handydrajem i p. Moniką Klekowską, udali się do Warszawy, aby złożyć hołd ofiarom katastrofy lotniczej w smoleńskim lesie. Uczestnicy wycieczki wyruszyli w pierwszej kolejności pod Pałac Prezydencki, gdzie złożyli wieniec kwiatów i zapalili znicze, upamiętniając śmierć Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego małżonki. Oddali cześć również ostatniemu polskiemu prezydentowi na uchodźstwie, Ryszardowi Kaczorowskiemu, witając kondukt żałobny z trumną, przejeżdżający ulicami Warszawy. W milczeniu żegnali zmarłych tragicznie przedstawicieli elity narodu. Następnie młodzież udała się do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela, gdzie w podziemiach złożyli hołd pochowanym tam sławnym Polakom, m.in. królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, tragicznie zmarłemu prezydentowi Gabrielowi Narutowiczowi, prezydentowi Mościckiemu, Henrykowi Sienkiewiczowi oraz generałom i duchownym. Kolejnym punktem na trasie tej swoistej lekcji historii była Katedra Polowa Wojska Polskiego. W znajdującej się tam Kaplicy Katyńskiej, upamiętniającej więźniów i jeńców wojennych tragicznie zamordowanych w 1940 przez NKWD, młodzież modliła się przy trumnie ks. ppułk. Jana Osińskiego (Ordynat Polowy Wojska Polskiego), jednej z ofiar katastrofy w Smoleńsku. Tam też wpisali się do Księgi Kondolencyjnej: Lecieliście złożyć hołd ofiarom zbrodni, a złożyliście ofiary w hołdzie. Nie mówimy Wam "żegnajcie", mówimy Wam "do widzenia". Wy wszyscy, tragicznie zmarli w katastrofie w smoleńskim lesie, będziecie żyć tak długo, jak długo będziecie trwać w naszej pamięci. Zjednoczeni z całym Narodem Polskim, pogrążeni w żalu i żałobie uczniowie i nauczyciele II LO.