WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA

Już po raz kolejny uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku uczestniczyli w wymianie polsko-niemieckiej z zaprzyjaźnioną szkołą partnerską Heinrich Mann Schule z Dietzenbach, która odbyła się w terminie od 14.04-21.04.2018 r. Współpraca międzynarodowa zajmuje bardzo ważne miejsce w programach nauczania obydwu szkół. Uczniowie naszej szkoły nie tylko mogli doskonalić język niemiecki i angielski ale także zapoznać swoich kolegów z Niemiec z polską kulturą i tradycją. Dzięki zaangażowaniu pana Pawła Handydraja, koordynatora wymiany oraz pani Barbary Aksman i pana Sławomira Lawendy, i akceptacji i poparciu Dyrektora naszej szkoły oraz wsparciu finansowemu ze strony rodziców, Starostwa Powiatowego w Radomsku a także Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, wymiana młodzieży była możliwa.
Cztery dni wystarczyły aby niemiecka młodzież pokochała Radomsko. W sobotę dnia 14 kwietnia 2018 r. szkolna młodzież z II Liceum Ogólnokształcące imienia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku rozpoczęła swoją integracyjną przygodę z uczniami niemieckiego Gimnazjum w Dietzenbach. Po kilku dniach spędzonych w Zakopanem oraz w Krakowie znajomość przemieniła się w prawdziwą przyjaźń, która wzmacniała się z każdą kolejna dobą spędzoną we wspólnym gronie. Oprócz ciekawych atrakcji kulturalnych młodzi ludzie mieli także okazję lepiej poznać historię naszych narodów min. zwiedzając obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Czas spędzony na terenie Radomska uczniowie obu szkół spędzili na eksploracji polskiej tradycji i kultury. Warto wspomnieć, że polscy uczniowie byli już w Niemczech w październiku, aczkolwiek jak mówi jedna z uczennic Julia Dróżdż „W Polsce udało nam się nawiązać świetny kontakt z rówieśnikami z Niemiec. Wzmocniliśmy nasze relacje i przy pożegnaniu w sobotę polały się również łzy.” W Radomsku gości z Niemiec oraz naszych uczniów oficjalnie przywitały radomszczańskie władze Starostwa Powiatowego. Młodzież miała również okazję uczestniczyć w MDK w Wielgomłynach w warsztatach tanecznych, wokalnych, wikliniarskich oraz szydełkowania. Armin, będący uczniem szkoły niemieckiej, wspomina, że Polska bardzo mu się spodobała, zachwyciła go oraz że ma nadzieję iż przyjaźni które zostały nawiązane na wymianie się nie skończą.
Klauzula informacyjna RODO
             

         


„EKO-Sapiens” – ekopracownia w II Liceum Ogólnokształcącym im. K.K. Baczyńskiego w Radomsku - dofinansowanie w wysokości 95% wartości kosztu całkowitego zadania, czyli 39.300 zł.
Ekopracownia to doskonale wyposażone laboratorium do eksperymentów chemicznych, fizycznych i biologicznych. Uczniowie w małych grupach, przy ośmiu stanowiskach, mogą samodzielnie przeprowadzać doświadczenia. Zakres przeprowadzanych doświadczeń zwiększy dygestorium. Dotacja z WFOŚiGW w Łodzi pozwoliła również na zakup tablicy interaktywnej, projektora, wizualizera oraz komputera i aparatu fotograficznego.

        Klauzula informacyjna RODO