NAUKOWE ZAINTERESOWANIA MICHAŁA

W dniach 10-17 lutego br. uczeń klasy 1D Michał Kucharski brał udział w Zimowych Warsztatach Naukowych zorganizowanych w Szczecinie przez Klub Astronomiczny "Almukantarat". Uczestnikami zimowiska były najczęściej osoby, które brały wcześniej udział w obozie letnim, aranżowanym przez ten klub, a adresowanym głównie dla finalistów i laureatów gimnazjalnych konkursów kuratoryjnych z przedmiotów ścisłych.

Najważniejszym elementem warsztatów była sesja referatowa.

Każdy z uczestników miał za zadanie zgłębić i zaprezentować jeden z tematów związanych z misjami i programami kosmicznymi. Tematem referatu Michała był "Voyager — dalej się nie dało". Oprócz wygłaszanych referatów, na uczestników czekały takie atrakcje, jak zwiedzanie miasta Szczecin (posiadającego bogatą historię), wizyta w Muzeum Techniki i Komunikacji, odwiedzenie renesansowego Zamku Książąt Pomorskich, najstarszego działającego kina na świecie – "Pionier", planetarium oraz obserwatorium. Udano się także w porywającą wędrówkę po podziemnych tunelach wijących się pod szczecińskimi ulicami, stanowiących część schronu atomowego. Merytorykę spotkania dopełniły pokazy fizyczne przygotowane przez koło naukowe w XIII LO w Szczecinie.

Na zimowisku panowała bardzo przyjemna atmosfera, można było poznać wspaniałe osoby z całej Polski. Na pewno nikt nie narzekał na nudę, dzięki wielu grom i zabawom, wspólnemu śpiewaniu przy dźwiękach różnych instrumentów muzycznych, rozmowach z dominującym poczuciem humoru.

"Almukantarat" organizuje, oprócz wielu innych spotkań śródrocznych, obozy letnie, na które serdecznie zaprasza. Są one dedykowane także dla uczniów szkół średnich. Więcej informacji na stronie klubu www.almukantarat.pl i na stronie na facebooku www.facebook.com/Almukantarat