14 MARCA – DZIEŃ LICZBY PI

W dniu 14 marca 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby Pi. W tym roku święto tej niezwykle popularnej stałej matematycznej (3.1415926…) uczciliśmy na poważnie i na wesoło.

Obchody Święta liczby Pi rozpoczęliśmy już we wtorek 12 marca od wykładu prof. nzw. dr hab. Mirosława Kurkowskiego z Instytutu Informatyki Uniwersytetu kard. St. Wyszyńskiego w Warszawie oraz Instytutu Służby Kryminalnej Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. W wystąpieniu poznaliśmy odpowiedzi na wiele ciekawych pytań np.: czy 2+2 może być równe 3, kto i jak złamał szyfr Enigmy, oraz na czym bazują szyfry w sieciach komputerowych.

Rankiem 14 marca, pod merytorycznym nadzorem nauczycieli matematyki  młodzież rozpoczęła rywalizację w pisemnym konkursie o tytuł „Mistrza Matematyki”, w trzech kategoriach wiekowych: dla klas I, dla klas II i dla klas III. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 21 marca.

Kolejne zmagania uczestników stanowił konkurs literacki – na najpiękniejszy wiersz o liczbie Pi. Finałową konkurencją Święta Liczby Pi był konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. Ponad to wszyscy zainteresowani uczniowie podczas przerw międzylekcyjnych, mogli w wyznaczonych miejscach na korytarzu szkoły, rozwiązać ciekawe zadania, rebusy, zagadki matematyczne, ułożyć tangramy.

Dodatkową atrakcją w tym dniu była wystawa ciast i ciasteczek zgłoszonych do konkursu na najsmaczniejszy i najciekawszy wypiek z liczbą p.

Celem wydarzenia było popularyzowanie matematyki i przełamanie niechęci do tego przedmiotu. Mamy nadzieję, że tego dnia każdy uczeń znalazł coś dla siebie interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc… przyjemne z pożytecznym!

Podsumowanie konkursów oraz uroczyste wręczenie dyplomów i upominków odbędzie się w najbliższy czwartek 21 marca 2019 r.

Serdecznie gratulujemy wszystkim klasom, dziękujemy za pełne zaangażowanie i super zabawę. Szczególne wyrazy podziękowania  za pomoc w organizacji tego pięknego dnia, kierujemy do uczniów klas Ia i Ie.

Wyniki konkursu Mistrz Matematyki w roku szkolnym 2018/2019, w trzech kategoriach wiekowych:

dla klas I:

I miejsce – Erwin Borowiec             II miejsce – Michał Kucharski         III miejsce – Julia Barańska

Wyróżnienie – Zuzanna Trojanowska

dla klas II:

I miejsce – Mateusz Chudek            II miejsce – Mateusz Olejnik         III miejsce – Magdalena Gołdon

Wyróżnienie – Kacper Derwicz

dla klas III

I miejsce – Jakub Motyka               II miejsce – Mateusz Kucharczyk    III miejsce – Iga Dygudaj

Wyróżnienie – Żaneta Zakrzewska

Wyniki konkursu literackiego na „Najpiękniejszy wiersz o liczbie Pi”:

I miejsce – Julia Dobielska –„Kopiece rozterki”