PEJZAŻ POEZJI K. K. BACZYŃSKIEGO MUZYKĄ I SŁOWEM MALOWANY…

Zamiast tradycyjnej akademii — pejzaż poezji muzyką i słowem malowany — to nasz pomysł na uczczenie 100 rocznicy urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (Patrona Szkoły) oraz 70-lecia istnienia II LO.
Opracowaniem i koordynacją projektu zajęli się: p. M. Lempart, p. M. Rudecka, p. S. Gajewski.

Przez cały weekend – od 22 do 24 styczna – na facebook’owym profilu szkoły prezentowane były utwory poety w interpretacji nauczycieli, uczniów i absolwentów placówki.

Wspaniali artyści, nasi absolwenci swoimi występami pokazali, jak odczuwają "ten mroczny czas" i skłonili nas do refleksji nad tym, "jak oddzielić to życie od trwogi"?

Za udział w projekcie, który realizowany był w 10 odsłonach internetowych, dziękujemy:

- p. P. Bluszczowi,

- p. R. Ciszewskiemu,

- p. M. Markiewicz,

- p. A. Soczyńskiej,

- p. D. Szwed-Kipigroch,

- p. K. Suszczykowi,

- p. M. Więcławkowi.

Poezja Baczyńskiego wciąż żyje w pamięci wspaniałych Absolwentów II LO. Kiedyś, jeszcze jako uczniowie, recytowali wiersze Patrona podczas szkolnych konkursów i akademii oraz na scenie Miejskiego Domu Kultury… Dziś są znanymi artystami realizującymi swoje pasje i talenty w teatrze, filmie, muzyce i kulturze.
Życzymy Im gorąco kolejnych sukcesów artystycznych!

LINK DO KATALOGU Z FILMAMI

 

„Byłeś jak wielkie, stare drzewo, narodzie mój…” recytowali nauczyciele z II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku: Marta Kajc-Ociepa, Sławomir Kowalczyk, Natalia Król, Joanna Kurpienik, Mariola Latała, Marzanna Lempart, Agnieszka Skura-Garbaciak, Anna Smendowska, Mariola Rudecka, Magdalena Więcek.

Składankę tekstów K. K. Baczyńskiego „Niebo złote ci otworzę…” zaprezentowała także Alicja Soczyńska, uczennicy klasy maturalnej w II LO. Alicja to utalentowana wokalnie i recytatorsko laureatka wielu konkursów w kategorii poezji śpiewanej i recytacji. Zdobyła główną nagrodę w ostatniej edycji Powiatowego Konkursu Recytatorskiego im. K. K. Baczyńskiego, organizowanego przez II LO we współpracy z MBP w Radomsku. Była także laureatką Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. ks. Jerzego Popiełuszki „Zło dobrem zwyciężaj” oraz Konkursu Poezji Patriotycznej.

Autorską interpretację wiersza „Ten czas” przedstawił Robert Ciszewski — absolwent II LO w Radomsku oraz Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie. Występuje w przedstawieniach Narodowego Teatru Starego („Panny z Wilka”, „Słowacki umiera”), Teatru STU („Hamlet”, „Cabaret”). Od 2019 r. jest aktorem Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie zagrał interesujące role w spektaklach: „Śmierć Iwana Iljicza”, „Życie intymne Jarosława”.

Kołysankę K. K. Baczyńskiego wyrecytował Mateusz Więcławek — także absolwent II LO w Radomsku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. F. Schillera w Łodzi. Aktor filmowy, telewizyjny i teatralny. Znany z takich filmów jak: „Obietnica” w reż. A. Kazejak, „Kamienie na szaniec” i „Zieja” w reż. R. Glińskiego, „Kler” i „Wesele 2” w reż. W. Smarzowskiego czy seriali: „Belfer”, „Pułapka”.

Fragmenty poematu „Szczęśliwe drogi” w muzycznej interpretacji zaprezentowała także Dominika Szwed-Kipigroch — absolwentka II LO w Radomsku. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną we Wrocławiu. Jest instruktorem teatralnym, aktorką i instruktorem gry na gitarze klasycznej. Prowadzi Agencję Artystyczną „Proscenium”. Pracuje w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie i Gminnym Ośrodku Kultury w Kleszczowie. Dominika Szwed-Kipigroch to także bardzo znana i lubiana postać w środowisku radomszczańskich harcerzy. Pełniła funkcję komendanta Hufca ZHP.

Przemysław Bluszcz brawurowo wykonał utwór „Dwie miłości”. Ten znany aktor ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, Wydział Zamiejscowy we Wrocławiu. Na scenie Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy zagrał ponad 40 ról. Od 2009 r. jest aktorem Teatru Ateneum w Warszawie, gdzie stworzył niepowtarzalne role w spektaklach tj.: „Moja córeczka”, „Miasto”, „Samospalenie”, „Ojciec”, „Trans-Atlantyk” i „Antygona”. Występuje również gościnnie na scenach stołecznych teatrów: Kamienica, Polonia i Studio. Jest także cenionym aktorem znanym z filmów fabularnych tj.: „W dół kolorowym wzgórzem”, „Skazany na bluesa”, „Jesteś Bogiem”, „Być jak Kazimierz Deyna”, „Konwój”, „Banksterzy” oraz seriali: „Czas honoru”, „M jak miłość”, „Leśniczówka”, „Belfer”.

„Moce” to interpretacja wiersza K. K. Baczyńskiego w wykonaniu Kamila Suszczyka — absolwenta II LO w Radomsku. Ukończył Akademię Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie. Jest aktorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach („Drach”, „Wiele Demonów”, „Koszt Życia”, „Potop”). Współpracuje z warszawskim Teatrem Narodowym, Teatrem Syrena oraz łódzkimi — Teatrem Nowym im. K. Dejmka oraz Teatrem Powszechnym. Wystąpił m. in. w serialach telewizyjnych: „Barwy szczęścia”, „Chyłka”, „Za marzenia” oraz „Milczeniu Polskich Owiec” — fabularnym debiucie filmowym Macieja Stuhra.

Z utworem „Znów wędrujemy ciepłym krajem...” z powodzeniem zmierzyła się Maria Markiewicz — laureatka wielu festiwali wokalnych w kraju i za granicą. Zajęła 2 miejsce w 8 edycji popularnego programu telewizyjnego Must be the Music. Wieloletnia stypendystka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych w Radomsku. Od ubiegłego roku jest absolwentką II LO, a obecnie studentką prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Wspólnie z twórcami projektu składamy jeszcze raz serdeczne słowa podziękowania za udział w tym przedsięwzięciu dla: Przemysława Bluszcza, Roberta Ciszewskiego, Mateusza Więcławka, Dominiki Szwed-Kipigroch, Kamila Suszczyka i Marii Markiewicz.
Życzymy Im gorąco kolejnych sukcesów artystycznych.