Bracia Grimm dzisiaj. Kopciuszek i reszta

Drodzy Uczniowie,

Zapraszamy Was do udziału w konkursie czytelniczym pt. „Bracia Grimm dzisiaj. Kopciuszek i reszta”. Zadaniem uczestników jest napisanie albo zilustrowanie uwspółcześnionej, nowoczesnej wersji powszechnie znanej baśni („Aschenputtel” w języku niemieckim). Jak bardzo ta stara baśń może być  nowatorska?

Zależy to wyłącznie od Waszej twórczej wyobraźni.

Czekamy na Wasze pomysły!

Iwona Bałazińska-Mielczarek i Agnieszka Skura-Garbaciak

BRACIA GRIMM DZISIAJ. Kopciuszek i reszta.

Regulamin Konkursu

Baśń to gatunek epicki, wywodzący się z tradycji ludowej. Jej akcja umieszcza liczne elementy fantastyczne w realnym świecie, nieograniczona ani czasem, ani przestrzenią.  Zawsze kończy się morałem, potwierdzającym powszechnie znaną prawdę. Roger Caillois napisał: „Baśń dzieje się w świecie, w którym czary są naturalne, a magia regułą”.

Na podstawie: Kubisiak, Małgorzata. Baśń. W: Słownik rodzajów i gatunków literackich. Pod red. Grzegorza Gazdy i Słowinii Tyneckiej-Makowskiej. Kraków : Universitas, 2006. S. 79-82.

1. Organizatorem konkursu są nauczyciele II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku:

Iwona Bałazińska-Mielczarek i Agnieszka Skura-Garbaciak.

2. Konkurs kierowany jest do wszystkich uczniów II Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku.

3. Tematem Konkursu jest napisanie albo zilustrowanie uwspółcześnionej i nowoczesnej wersji baśni „Kopciuszek” braci Grimm.

4. Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach do wyboru: wskazana w konkursie baśń jako współczesne opowiadanie z morałem albo współczesna ilustracja do tej baśni w dowolnej technice.

5. Cele konkursu:
  • upowszechnienie twórczości braci Grimm, bajkopisarzy niemieckich;
  • zachęcenie do kontaktu ze słowem pisanym w dobie multimediów;
  • popularyzacja baśni jako gatunku literackiego;
  • promowanie ilustracji jako formy wypowiedzi artystycznej;
  • kształtowanie wyobraźni oraz rozwijanie talentów literackich i plastycznych;
  • doskonalenie stylu wypowiedzi literackiej;
  • rozwijanie umiejętności interpretacji literatury poprzez sztukę.

6. Warunki uczestnictwa:
  • uczestnik może wykonać pracę w jednej wybranej kategorii albo przedstawić pracę z każdej kategorii oddzielnie;
  • inspiracją pracy konkursowej jest tematyka baśni o Kopciuszku;
  • w tytule baśni oraz w ilustracji podajemy nazwę Aschenputtel , czyli Kopciuszek w języku niemieckim;
  • praca z każdej kategorii powinna zawierać nazwisko autora pracy (mile widziana klasa);
  • w baśni i w ilustracji należy unikać sformułowań oraz elementów niecenzuralnych lub naruszających przyjęte normy społeczne;
  • praca przedstawiona do konkursu nie może naruszać osobistego prawa autorskiego, czyli być plagiatem;
  • opowiadanie w języku polskim nie powinno przekraczać 3 stron A4 czcionką Times New Roman 12, podstawowy odstęp między wierszami (Interlinia) 1,5 ptk;
  • baśń w formie elektronicznej należy przesłać do dnia 6.06.2022 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  • pracę plastyczną należy wykonać na kartonie technicznym A3, jedną z następujących technik do wyboru: rysunek, praca malarska, collage, grafika itp.;
  • ilustrację do baśni należy dostarczyć do Biblioteki Szkolnej do dnia 6.06.2022 r.

7. Wymagania w kategorii baśń:
  • uwspółcześnione i nowatorskie przedstawienie ogólnie znanego tematu Konkursu;
  • zachowanie cech charakterystycznych dla baśni jako gatunku literackiego (opowieść prozą, elementy fantastyczne, morał, itp.);
  • walory artystyczne opowiadania;
  • spójna i poprawna forma wypowiedzi językowej.

8. Wymagania w kategorii ilustracja:
  • wkomponowanie niemieckiego tytułu baśni „Kopciuszek” w ilustrację;
  • uwspółcześniona tematyka popularnej baśni;
  • estetyka i ciekawa technika wykonania pracy;
  • konstrukcja ilustracji czytelna dla odbiorcy.

9. Przekazanie pracy konkursowej jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika na użytek Konkursu.

10. Prace ocenia Komisja powołana przez Organizatora.

11. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie i Facebooku szkoły do dnia 13.06.2022 r.

12. Najciekawsze prace z każdej kategorii zostaną wyróżnione nagrodami książkowymi.

Oprac. Iwona Bałazińska-Mielczarek i Agnieszka Skura-Garbaciak
Dostępność cyfrowa: Iwona Bałazińska-Mielczarek i Agnieszka Skura-Garbaciak