We wtorek (25.04.2017) odbyło się spotkanie podsumowujące pierwszą część wymiany francusko-polsko-fińskiej.

Najpierw wspólnie wspominaliśmy cały tydzień spędzony w Brochon i wymienialiśmy się spostrzeżeniami. Mówiliśmy o najsilniejszych stronach program Erasmus + i także o tym, co możemy poprawić w następnym etapie projektu, który odbędzie się u nas w drugim tygodniu października. Potem wypełniliśmy anonimową ankietę przygotowaną przez nauczycieli, która zawierała takie pytania jak: czy rozwinęliśmy nasze umiejętności społeczne, czego się nauczyliśmy we Francji, co nam się najbardziej podobało itp. Po odpowiedzi na te i inne pytania, podzieliliśmy się zadaniami, np. przygotowaniem prezentacji dla naszych kolegów i koleżanek z Francji i Finlandii na temat możliwości studiowania w Polsce czy przygotowaniem scenopisu do filmu, nad którym pracujemy wspólnie z Finami i Francuzami.

Karolina Klekowska II B

Pierwszy etap wymiany w ramach projektu Erasmus+ dobiegł końca. Czas na krótkie podsumowanie. Jesteśmy dumne z naszej młodzieży. Świetnie radzili sobie w kontaktach z rówieśnikami z Francji i Finlandii – nie mieli problemu z komunikacją w j. angielskim i francuskim. Swoją pracą i zaangażowaniem udowodnili, że ich umiejętności społeczne są na bardzo wysokim poziomie. Przyjemnie było nam słuchać komplementów pod adresem naszych uczniów od osób prowadzących warsztaty, nauczycieli i rodziców. „Polish team, French team i Finnish team” stworzyli zgrany zespół. Szczególne podziękowania należą się Karolinie Klekowskiej, która każdego dnia informowała Was o przebiegu wymiany.

Nie wiedziała jednak o tym, że nauczyciele z Finlandii i Polski zostali przyjęci do Bractwa Ślimaka Burgundzkiego. Była to miła niespodzianka przygotowana przez  dyrektora liceum Stephena Liégearda – Pana Dominique’a Lanternier. Cała 45-osobowa, międzynarodowa drużyna już nie może się doczekać kolejnego spotkania w październiku w Polsce.

Koordynatorzy projektu:

Anna Smendowska, Natalia Król, Agnieszka Krawczyk-Broszkowska, Mariola Latała

Dzisiaj cała nasza grupa pracowała inaczej niż zwykle. Nie było z nami Talent Campus. Zajęcia prowadzili nauczyciele ze szkoły w Brochon. Podzieliliśmy się na dwie grupy liczące po 15 osób i każda z nich miała za opiekuna innego nauczyciela z liceum Stephena Liégearda. Pierwszy z nich wprowadził nas w świat teatru, a drugi pokazał produkcję filmu.

Każda grupa pracowała innymi metodami, których celem było ukierunkowanie naszych zdolności i tworzenie oryginalnych projektów. Marie-Sabine Baard i Bernard Cougnot pomogą nam także w jutrzejszym podsumowaniu pracy, gdyż niestety pierwsza część naszego projektu dobiega powoli końca.

Opracowała: Karolina Klekowska II b

7.04.2017 r. – ostatni dzień wymiany – już jutro wracamy do Polski. Rano po raz ostatni zjemy śniadanie z naszymi francuskim i fińskimi koleżankami i kolegami, pożegnamy się i wyjeżdżamy. Dlatego w piątek wykorzystaliśmy czas, aby pobyć w ich towarzystwie.
Zaczęliśmy zajęciami z teatru i filmu, na których kontynuowaliśmy wczorajszy projekt z występem, przygotowany na podsumowanie wymiany. Ponadto cała międzynarodowa grupa nauczycieli, zrobiła nam małą niespodziankę. Zaprezentowali fiński narodowy taniec – letkiss. Po chwili już tańczyła z nimi cała sala. Potem parkiet przejęli wyłącznie uczniowie i tak spędzaliśmy ostatnie wspólne godziny.

Wcześniej jednak, w czasie między warsztatami a podsumowaniem, zwiedziliśmy Beaune – średniowieczne miasto Burgundii z imponującym szpitalem z XV wieku.
Będziemy tęsknić za wszystkimi i wszystkim, co towarzyszyło nam przez te prawie osiem dni, choć wiemy, że przygoda się nie kończy, a jedynie mówimy "DO ZOBACZENIA W PAŹDZIERNIKU W POLSCE”!

Opracowała: Karolina Klekowska II b

Zaczynając o godz. 9.00, rozpoczęliśmy kolejny dzień naszej wymiany polsko-francusko-fińskiej. Byliśmy w Dijon, gdzie uczestniczyliśmy w kolejnych zajęciach Talent Campus. Mówiliśmy o najważniejszych wartościach w życiu i przedstawialiśmy za pomocą różnych środków wyrazu ich wpływ na nas. Po wspólnym obiedzie zwiedziliśmy stare miasto. Z Wieży Filipa Dobrego, pokonując 316 stopni, mogliśmy obejrzeć panoramę Dijon i okolic. Wieczorem odbyło się podsumowanie trzydniowych warsztatów prowadzonych przez Talent Campus. Towarzyszyli nam rodzice, nauczyciele oraz inne osoby zaangażowane w projekt, w tym zespół muzyczny, wraz z którym śpiewaliśmy i tańczyliśmy. To był udany wieczór.