Od października 2016 r. w ramach europejskiego programu Erasmus+ trwa w naszej szkole projekt o nazwie ISSKO (Wpływ umiejętności społecznych na powodzenie młodzieży na ścieżce edukacyjnej i zawodowej). Anglojęzyczna gazetka II LO „The Reader” stała się częścią ww. projektu.

Właśnie ukazały się dwa wydania specjalne gazetki The Reader. Erasmus+ The Reader Special 1 składa się z 30 tekstów opracowanych indywidualnie przez wszystkich uczestników projektu z Polski, Francji i Finlandii i zawiera ich osobiste opinie nt. projektu po jego dwóch etapach (francuskim – kwiecień 2017 i polskim – październik 2017).

Erasmus+ The Reader Special 2 zawiera 10 tekstów, z których każdy został napisany przez 3-osobowe grupy międzynarodowe i dotyczy opinii uczestników o projekcie jako całości z perspektywy grupy. To wydanie powstało w czasie ostatniej dla uczniów części projektu w kwietniu 2018 r. w Finlandii.

Zachęcamy do lektury obu wydań gazetki dostępnych pod tym linkiem.

Nauczyciele i księgowi z trzech krajów będą kontynuować projekt do marca 2019 r., kiedy Unii Europejskiej trzeba  będzie przedstawić raport końcowy z całości przedsięwzięcia.

Opracowała: Natalia Król

ERASMUS+ FILMY

Pod koniec kwietnia uczniowie II LO zaangażowani w projekt Erasmus+ wrócili z Finlandii, gdzie po raz ostatni spotkała się młodzież z Francji, Finlandii i Polski. Na bieżąco informowaliśmy o przebiegu tej ostatniej wizyty. Teraz proponujemy obejrzenie filmu p.t. Erasmus Murder, który został stworzony przez 30 uczniów z trzech krajów. To był ich wspólny pomysł i scenariusz. Większość scen także nakręcili sami. Niemal 30-minutowy film zmontował reżyser – p. Bernard Cougnot – który, w czasie Erasmusowskiej Gali Wręczenia Nagród Filmowych w Paimio, otrzymał za niego „Złotą Palmę”.

Pan Cougnot nakręcił także film upamiętniający ostatnie spotkanie młodzieży w ramach programu Erasmus+ w Finlandii. Zachęcamy do obejrzenia obu filmów. LINK
Opracowała: Natalia Król

Ostatni  dzień przed południem  spędziliśmy w Paimio. Przeprowadziliśmy zajęcia z 9 klasami,  opowiadając  młodszym kolegom z gimnazjum o projekcie. Po południu mieliśmy spotkanie podsumowujące trzy seminaria międzynarodowe. Największą atrakcją była premiera wspólnie nakręconego filmu ERASMUS MURDER.  Dzień zakończyliśmy kolacją z fińskimi  rodzinami.

Opracowała: Karolina Klekowska

Żegnaj, Finlandio! Żegnaj Erasmus+!
Dziś pożegnaliśmy się z Finami, a razem z francuskimi kolegami i koleżankami pojechaliśmy na lotnisko. My musieliśmy jeszcze czekać, ale za to gorąco życzyliśmy im przyjemnego lotu. Po 5 godzinach spędzonych na lotnisku, po półtorej godziny lotu i 6 godzinach w autokarze dotarliśmy pod naszą szkołę o 22:00. Tym samym program Erasmus+ dla nas dobiegł końca. Przed nauczycielami z trzech krajów jeszcze dwa spotkania pilotażowe.

Opracowała: Karolina Klekowska

Dzisiaj uczestniczyliśmy w warsztatach na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Turku. Tworzyliśmy  scenariusze gier komputerowych,  wirtualnego avatara, programowaliśmy roboty.  Powstały też  krótkie filmiki promocyjne na potrzeby Francuskiej Agencji Narodowej, nadzorującej  projekt Erasmus+.