,,JAK NA ZDROWIE I SAMOPOCZUCIE WPŁYWA PROWADZONY PRZEZ NAS STYL ŻYCIA’’

Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego jest jedną z wielu szkół posiadający certyfikat szkoły promującej zdrowie. Dlatego w ramach lekcji przyrody dwie klasy wzięły udział w projekcie edukacyjnym pt. ,,Jak na zdrowie i samopoczucie wpływa prowadzony przez nas styl życia’’. Projekt realizowany był w okresie luty-marzec 2015r. Na lekcjach przyrody zaplanowane zostały lekcje na następujące tematy:
  • Sekrety przemiany materii
  • Jak osiągnąć sukces w odchudzaniu
  • Leki i suplementy diety
  • Zdrowy styl życia – co jest najważniejsze

Ponadto, w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie, dla uczniów klas pierwszych przeprowadzone zostały zajęcia pt. ”Prawdy i mity o używkach” i „Co, ile i jak jeść” opracowane przez młodzież zaangażowaną w projekt. Przeprowadzono także ankiety wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej oraz wśród dorosłych, której celem było zbadanie zwyczajów tych grup wiekowych w zakresie zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej.

PREZENCJA WYNIKÓW ANKIETY "ZWYCZAJE W ZAKRESIE ODŻYWIANIA I AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ"

Jednym z elementów zrealizowanych zadań był konkurs na logo promujące zdrowy styl życia, w którym udział wzięli chętni uczniowie. Dla autorów najlepszych prac przewidziano drobne upominki. Ponadto regularnie odbywał się kiermasz, na którym serwowano zdrowe koktajle i desery mleczno-owocowe mające uzupełniać drugie śniadanie w szkole.

Inicjatywa spotkała się z dużym zainteresowaniem młodzieży. Prowadzono nawet statystykę, który produkt zyskał największe uznanie wśród uczniów. Podczas kiermaszu rozdawane były przepisy na serwowane produkty, aby każdy mógł samodzielnie przygotować je w domu. Promocja tej tak zdrowej bomby witaminowo-białkowej z pewnością zachęciła wielu uczniów do skorzystania z oferty kiermaszu, ale również pokazała w jaki sposób można ciekawie i smacznie przygotowywać posiłki składające się z owoców, jogurtów i mleka.
W trakcie realizacji projektu uczniowie zajęli się również przygotowaniem serii gazetek tematycznych odwołujących się do zdrowego odżywania, które zostały zamieszczone na tablicy informacyjnej na korytarzu szkolnym.
Projekt ten jest dobrym pomysłem na szerzenie zdrowego trybu życia wśród młodych ludzi, którzy są naszą przyszłością i mam nadzieję, że w dalszym życiu będą bardziej świadomi tego jak powinni o siebie dbać.