eTwinningProgram eTwinning – Europejska społeczność szkolnaeTwinning to łączenie i współpraca szkół w Europie za pośrednictwem mediów elektronicznych i promowanie szkolenia nauczycieli. Jest to edukacyjny program Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) w szkołach europejskich. Uczniowie i nauczyciele wykorzystują Internet we współpracy ponad granicami. Współdziałają, wymieniają się informacjami i materiałami do nauki. eTwinning poszerza zakres pedagogicznych możliwości oferowanych uczniom i nauczycielom, motywuje do nauki i otwarcia na Europę.

Polskie szkoły mogą współpracować ze szkołami w krajach Unii Europejskiej czyli: Austrią, Belgią, Bułgarią, Cyprem, Czechami, Danią, Estonią, Finlandią, Francją, Grecją, Hiszpanią, Holandią, Irlandią, Litwą, Luksemburgiem, Łotwą, Maltą, Niemcami, Portugalią, Rumunią, Słowacją, Słowenią, Szwecją, Węgrami, Włochami, Wielką Brytanią, a ponadto także z: Islandią, Norwegią, Turcją, Republiką Chorwacji, Macedonią i Szwajcarią.

Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning w Polsce działa na zlecenie Komisji Europejskiej i Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która pełni rolę Narodowej Agencji programów „Uczenie się przez całe życie” i „Młodzież w działaniu”. Narodowe Biuro Kontaktowe Programu eTwinning (NSS) jest odpowiedzialne za koordynowanie, rozwój, promocję programu eTwinning oraz monitorowanie podjętych działań. Działalność ta skupia się przede wszystkim na organizowaniu konferencji informacyjnych, warsztatów szkoleniowych, wspomaganiu działań szkół, sprawdzaniu jakości projektów pod względem pedagogicznego i europejskiego podejścia, zbieraniu przykładów dobrej praktyki, publikowaniu ich i rozpowszechnianiu, prowadzeniu narodowego portalu www.etwinning.pl oraz usługi helpdesk pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. NSS współpracuje z istniejącymi już sieciami i inicjatywami oraz instytucjami: MEN, MSWiA, MKiDN, CODN, OEIiZK, Interklasa, Scholaris itp. Ważnym zakresem działalności jest organizowanie ogólnopolskich konkursów na najbardziej interesujące projekty eTwinning.


Nasza szkoła realizuje w roku szkolnym 2013/2014 dwa projekty eTwinning w ramach zajęć dodatkowych z języka angielskiego. Pierwszy z nich to współpraca z francuską szkołą Ecole Saint Coeur i turecką Mev Koleji Ozel Ankara Okullari w projekcie o nazwie "WRITING A STORY". Uczniowie powyższych szkół wraz z uczniami naszej szkoły pracują nad opowiadaniem w języku angielskim. Drugim projektem jest "COOLEMAG" - prowadzony częściowo na platformie eTwinning, a częściowo w oparciu o WordPress. Uczniowie mają możliwość zamieszczania artykułów w języku angielskim i komentowania pracy swojej, jak i innych użytkowników. W projekcie uczestniczy kilka szkół z różnych krajów europejskich min. z Hiszpanii, Francji, Włoch, Rumunii, Czech, Turcji.

Zachęcamy do odwiedzania strony www.inslaroca.cat/coolemag , zapoznawania się z artykułami i komentowania ich.

Na podstawie danych ze strony www.etwinning.pl., zebrała i opracowała: Agnieszka Łęgowik - koordynator działań eTwinning w II LO.