Dyrekcja i Samorząd Uczniowski II Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Radomsku oraz Miejska Biblioteka Publiczna ogłaszają XI edycję Powiatowego Konkursu Recytatorskiego i Artystycznego im. K.K.Baczyńskiego Bo przecież trzeba znów pokochać.
Konkurs przeznaczony jest dla uzdolnionych recytatorsko, wokalnie oraz plastycznie uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych powiatu radomszczańskiego. Jego celem jest popularyzacja poezji i sylwetki K. K. Baczyńskiego, który może być autorytetem dla współczesnej młodzieży. Pragniemy pielęgnować artystyczne uzdolnienia uczniów, rozwijać w nich twórczy entuzjazm, przygotowywać ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze.
Konkurs odbędzie się 18 grudnia 2024 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomsku, a uroczysta gala, na której zostaną wręczone nagrody laureatom Konkursu będzie miała miejsce 21 stycznia 2025 r. w II LO podczas obchodów Dnia Patrona Szkoły.
Regulamin konkursu
Karta zgłoszenia
Zgoda dla opiekunów konkursu
Zgoda na udział w konkursie dla osób niepełnoletnich
Zgoda na udział w konkursie dla osób pełnoletnich
13
Gru2024
Spotkanie online z Ambasadorem Irlandii
Zachęcamy do zapoznania się z 50. jubileuszowym wydaniem gazetki w j. angielskim The Reader. Artykuł okolicznościowy, wybory w USA, debata o patriotyzmie, wyjazd uczniów II LO na Politechnikę Łódzką, a może przepis na ciasteczka? Każdy znajdzie coś dla siebie 😊 Do lektury zapraszają twórcy tego wydania: uczniowie z klas humanistycznych: IC, IIIC oraz IVC, redaktor naczelna: Julia Lisowska, a także Natalia Król oraz Agnieszka Łęgowik.
W dniu 2 grudnia 2024 r. nasi uczniowie zapoznali się z życiem dzieci i młodzieży w dawnej Polsce, aż do lat 60-tych XX wieku. Różnice między dzieciństwem kiedyś i dziś mogliśmy wyobrazić sobie dzięki prelekcji dr Tomasza Nowaka z Muzeum Regionalnego w Radomsku „Odcienie dzieciństwa – spojrzenie z XXI wieku”. Ciekawy materiał ilustracyjny przybliżył dodatkowo wizualnie zagadnienie, które rzadko stanowi przedmiot badań historycznych. Przez chwilę mogliśmy cofnąć się w czasie, by zajrzeć w ten okres życia naszych dziadków, ich dziadków i jeszcze dalej w przeszłość naszego regionu.
Spotkanie było częścią szkolnego projektu „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka” .
Iwona Bałazińska-Mielczarek
W dniu 27 listopada uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w wykładzie kontekstowym
pt: „Wisława Szymborska – niektórzy lubią poezję…” zorganizowanym w ramach projektu lingwistycznego I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku- „Mistrzowie Pióra – Wisława Szymborska i Karl Dedecius”. Spotkanie poprowadziła dr Ilona Czechowska, była prywatna sekretarka tłumacza noblisty, Karla Dedeciusa, która podzieliła się z nami wiedzą na temat twórczości Szymborskiej.
Opowiedziała o przekładach poezji Wisławy Szymborskiej na inne języki oraz o wprowadzaniu różnych gatunków muzycznych do jej tekstów. Uczniowie dowiedzieli się, jak muzyczne interpretacje twórczości wpływają na jej odbiór przez słuchaczy.
Opracowała: Dominika Wójcik II A
21 listopada uczniowie klasy 2a gr.2 zostali zaproszeni na lekcję wampiryczno-literacką – Skąd się wzięły w literaturze wampiry? - śladem twórczości Irlandczyków, Brama Stokera, Sheridana Le Fanu, strzyg, wąpyrów, empuz i gul. Mieli oni przyjemność wysłuchać opowieści o wampirach, w którym momencie i w jakiej formie przeniknęły do literatury. Skąd się wzięły? Czego się boją? Dlaczego są często wykorzystywane w różnych utworach? Nie zabrakło też “polskiego podwórka”. Dowiedzieliśmy się, że wampiry występowały w polskiej literaturze m.in. u Mickiewicza i Reymonta.
Bardzo dziękujemy Fundacji Kultury Irlandzkiej za kolejne ciekawe spotkanie, w którym mogliśmy poszerzyć wiedzę. Czekamy na kolejne.